מה חדש בוועדות רפואיות להפסקת הריון?

 • ועדה להפסקת הריון, כידוע, היא שלב הכרחי בדרך להפסקת הריון יזומה. ניתן לבצע הפלה בישראל באופן חוקי רק לאחר מעבר בהצלחה של הוועדה, בהתקייםמה חדש בוועדות רפואיות להפסקת הריון? תנאים שונים: למשל, היותה של האישה מתחת לגיל 18 או מעל גיל 40, היריון שנעשה בנסיבות פליליות או בלתי מוסריות (אונס, גילוי עריות), הריון שנעשה מחוץ לנישואין או באישה שאינה נשואה ועוד. עיקר התקנות מתבססות על חוק העונשין, שנחקק עוד ב-1977, אבל ברור שחלו מאז כמה שינויים.

  במאמר הבא נציג את החידושים האחרונים וההנחיות הנוכחיות בנושא הוועדות הרפואיות להפסקת הריון, תוך ניסיון להבין לאן בדיוק התחום הזה הולך והאם התהליך כיום נחשב לפשוט יותר לביצוע בהשוואה לעבר.

  גובה התשלום עבור הוועדה (ועלויות אחרות)

  יש נשים רבות שיטענו כי עלות האגרה הנדרשת עבור הפלה בטלה בשישים אל מול החשיבות העצומה של עצם ההפלה, אבל עדיין מדובר בסכום שחייבים להתייחס אליו. בהתאם לסל שירותי הבריאות, המצב הנוכחי (שלא השתנה בשנים האחרונות) הוא שיש תרחישים בהם ההפלה תיעשה במימון ציבורי: אישה שגילה נמוך מ-33, מצבים בהם המשך ההריון מסכן את האישה ובריאותה, מומחים חמורים המתגלים בעובר, הריון שמקורו ביחסים אסורים ועוד. לצד זה הצבא הוא שיממן את הפסקת ההריון של חיילת, שהרתה במהלך השירות הצבאי שלה. עבור קטינות שאינן מחזיקות במעמד חוקי לגבי השהות בישראל, משרד הבריאות הוא שיישא בעלות.

  השינוי העיקרי משנת 2020 מתייחס למצבים הרבים האחרים, בהם נדרש מימון עצמי של ההפלה. במקרה הזה, החל משנת 2020 התעריפים הנדרשים עבור ועדה להפסקת הריון הם 446 ש”ח, בהינתן הפניה מקופת החולים, או 456 ש”ח במקרים בהם אין הפניה כזו. עלויות אחרות של התהליך הן 2,253 ש”ח ו-2,303 ש”ח במקרה של הפסקת הריון תרופתית (גם כאן, העלות הגבוהה יותר תהיה במקרים ללא הפניה). במקרה של הפסקת הריון כירורגית, תשלמו 3,129 ש”ח אם פניתן לתהליך עם הפניה מקופת החולים בה אתן מבוטחות, או 3,198 ש”ח ללא הפניה.

  הנחיות חדשות לגבי השימוש במיפג’ין

  במהלך חודש ספטמבר 2020, הפיץ משרד הבריאות חוזר מעניין אל מנהלי בתי החולים והאגפים הרפואיים של קופות החולים המורשות לביצוע הפלה. במסגרת החוזר נוסחו התוויות מקצועיות חדשות לביצוע הפסקת הריון מוקדם באופן התרופתי, באמצעות נטילת תרופות אשר אחת מהן היא המיפג’ין. מדובר כאן בשינוי מסוים של הפרוטוקול בהשוואה להנחיות המקצועיות הראשונות, שהחלו להיות תקפות עוד ב-1999. מאז הצטבר ידע רב בישראל ומחוצה לה לגבי התכשיר, כולל ההבנה שמדובר בתכשיר יעיל עוד יותר ממה שחשבו, ונהלי השימוש שונו במקצת. יש שיגידו שהחוזר פשוט הגדיר בצורה מדויקת ורשמית יותר את מה שכבר נעשה בפועל.

  ההנחיה הבסיסית לא השתנתה, והיא שניתן להשתמש בתכשיר רק לאחר שוועדה להפסקת הריון מאשרת את עצם קיום ההפלה. החוזר מגדיר תקופה של עד 63 יום מתחילת המחזור החודשי האחרון (תשעה שבועות הריון), בה ניתן להשתמש בתרופה, או לחלופין על פי בדיקת אולטרסאונד כאשר לא יודעים מתי חל המחזור האחרון או במקרים בהם המחזור מראש אינו סדיר. בנוסף נדרשת הוכחה של ההריון, באמצעות בדיקת אולטרה סאונד.

  את הטיפול ניתן לבצע רק במוסד מורשה לכך, כאשר הצוות הרפואי בו יקבל את הנהלים הנקודתיים. באחריות המוסד, על פי החוזר, לוודא כי אכן תבוצע בדיקת אולטרה סאונד תוך 3-2 שבועות ממועד מתן המפיג’ין, ולהעביר לאישה את הידע לגבי חשיבות בידוק הבדיקה.

  הפרוטוקול המעודכן מתייחס למצבים בהם הפסקת ההריון התרופתית נכשלת, תהיה הסיבה לכך אשר תהיה. במקרה זה, באחריות הגורמים המטפלים להציע לה אלטרנטיבות אחרות – ריקון כירורגי של הרחם (D&C), היסטרוסקופיה ניתוחית או המשך מעקב באמצעים שונים.

  אולי יעניין אותך גם:

  טפשת הריון – האם באמת יש דבר כזה?

  הידללות שיער אצל נשים – מה חדש?

  מערכת האתר

  "מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
  עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


  טיפים ומאמרים נוספים:

  המדריך המלא לירידה במשקל!