טיפים למניעה וטיפול בעקיצות יתושים בלי כימיקלים

מזג האוויר החם בקיץ הישראלי מספק תנאי גידול מושלמים למגוון רמשים וחרקים. אולי המציקים שביניהם הם היתושים. עקיצת היתוש עצמה אינה מסוכנת, אך אם מגרדים אותה היא עלולה להזדהם ובכל מקרה היא מגרדת ומציקה ואצל מי שרגיש גם מתנפחת וכואבת.

תכשירים נגד יתושים לא נעימים לכל אחד. לחלקם יש ריחות חזקים, חלקם גורמים לגירויים בעור ובכל מקרה לא נעים למרוח חומר כימי חזק על העור, אשר עלול לספוג את החומרים הלא רצויים פנימה לתוך הגוף.

למרבה המזל יש גם הרבה פתרונות טבעיים ויעילים למניעת עקיצות ולהרגעתן, ועל כך נספר היום בכתבה.

מדוע היתושים עוקצים אנשים מסויימים יותר מאחרים?

אם אתם מאלה שנעקצים, יתכן ואתם מנחמים את עצמכם במחשבה שזה בגלל שאתם “מתוקים”. זה כמובן לא מדוייק, אך גם לא לגמרי רחוק מהאמת. הגוף שלנו מפריש כימיקלים שונים, שחלקם מושכים יתושים יותר מאחרים, ולכן ריח הגוף של כל אדם ישפיע על מידת המשיכה של היתושים אליו. גם מגוון החיידקים על פני העור משפיע ואפילו סוג הדם! אנשים בעלי סוג דם O הם החביבים ביותר על היתושים.

גורם נוסף הוא טמפרטורת הגוף. לאחר פעילות גופנית אנחנו מושכים יותר את היתושים, ומסתבר שגם חומצת החלב שמופרשת בגוף בעת פעילות גופנית מושכת את היתושים. עוד גורם הוא כמות הפחמן הדו חמצני שאנחנו פולטים. שוב, לאחר פעילות גופנית, אנחנו מתנשמים מהר יותר, פולטים יותר פחמן דו חמצני ולכן מועדים יותר לעקיצות.

נסיים בעוד שני נתונים מצערים: שתיית בירה והריון הם עוד שני גורמים שמגבירים את משיכת היתושים אל גופנו.

איך למנוע מהיתושים להתקרב אלינו?

צבע הבגדים – לבשו בגדים בהירים. היתושים נמשכים לצבעים כהים, כמו כחול כהה, אדום ושחור, יותר מלצבעים בהירים.

ריחות – ישנם ריחות שדוחים יתושים. הריח הטבעי הנפוץ והיעיל ביותר הוא שמן ציטרונלה, שניתן להשיג בכל בית טבע. זהו שמן שאינו רעיל, מתאים לשימוש גם לילדים קטנים ולתינוקות, ומכיוון שהריח שלו חזק, מספיק לשים כמה טיפות ממנו על הבגדים, על נקודות בעור וגם על המצעים במיטה לקראת הלילה. כאן בכתבה תמצאו מתכון לדוחה יתושים טבעי שתוכלו להכין בעצמכם.

צמחים דוחי יתושים בסביבת הבית – ישנם צמחים שהיתושים לא אוהבים, כמו בזיליקום, לבנדר, גרניום לימוני ורוזמרין. מכאן שכדאי לשים עציצי תבלינים על אדן החלון או בסמוך לדלת, ובכך גם תהנו מתבלינים טריים למטבח וגם תפחיתו את כמות היתושים בבית. כאן בכתבה תמצאו צמחים נוספים שירחיקו מכם את היתושים.

כמובן שחשוב להקפיד גם על ייבוש שם מים עומדים. זה יכול להיות צלחת של עציץ שמתמלאת במים, גיגית שהושארה בגינה ומתמלאת מהממטרה או צמיג גומי ישן שהצטברו בו מים ועדיין לא התייבשו מהגשם האחרון. כל אלה מהווים כר גידול לזחלי היתושים. כאן תמצאו עוד טיפים בנושא.

ושלישית – על תמהרו להרחיק את השממיות והעכבישים מהבית. הם אוכלים יתושים ועוזרים לשמור על הבית נקי.

מה עושים אם כבר נעקצתם?

קרח – קובית קרח על העור מאוד מרגיעה את הגירוד. ניתן להכין תה לבנדר או מנטה ולהקפיא, ולמרוח על עקיצות (את מה שנשאר שימו בכוס מים ושתו, טעים ומרווה).

אלוורה מרגיעה עקיצות ומונעת זיהומים. צמח האלוורה הוא קקטוס שקל מאוד לגדל בגינה והוא שימושי מאוד בכל מקרה של כוויה, פציעות קלות וגירויים בעור.

שמן לבנדר – מרגיע את העור במקרה של עקיצה וגם מונע זיהום.

פטנטים נוספים לטיפול בעקיצות תמצאו כאן בכתבה.

אנו מאחלים לכם קיץ נעים ומהנה, נקי ממטרדים.

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים: