מהם ההבדלים בין תחליפי החלב השונים?

freedigitalphotos.net | Ambro

freedigitalphotos.net | Ambro

הסיבות  השכיחות לכך שאנשים מחליטים שלא לצרוך מוצרי חלב הן:  אי סבילות למוצרי חלב, טבעונות (אינם אוכלים מוצרים מן החי), סיבות סביבתיות (צמצום גזי חממה) ועוד.

בשנים האחרונות, בשל הדרישה ההולכת וגוברת לתחליפי חלב, ניתן למצוא סוגים שונים של אלנטרנטיבות לחלב פרה כך שכל אחד יוכל למצוא לעצמו את החלב שמתאים לו מבחינה תזונתית ומבחינת הטעם.

את רוב סוגי תחליפי החלב ניתן אף להכין לבד בבית וברשת ישנם מתכונים והסברים רבים להכנתם אבל חשוב לזכור כי הם אינם מכילים את הוויטמינים והמינרלים שמוסיפים להם בתחליפי החלב הקנויים.

לכל יצרן יש מרכיבים שונים (ערך קלורי, סידן, חלבונים, ויטמינים וכו’) ולכן כדאי לקרוא את המפרט התזונתי של המוצר לפני שקונים אותו.

חלב אורז

המרקם של חלב האורז מעט דליל ושקוף מחלב רגיל, מכיל יותר פחמימות מסוגי חלב אחרים וטעמו מתקתק. לרוב החלב מועשר בויטמינים ומינרלים חיוניים כגון סידן, B12 וברזל.

חלב שיבולת שועל

החלב עשוי משיבולת שועל ומים מסוננים, טעמו עדין והוא עשיר בוויטמינים, מינרלים, חלבון וסידן. בשתייה של חלב מסוג זה נהנים גם מהיתרונות הרבים שיש לשיבולת שועל המסייעים במניעת מחלות.

חלב סויה

חלב סויה מהווה את התחליף הקרוב ביותר לחלב פרה ולכן הוא גם הפופולארי ביותר, הוא בריא וזמין בכל סופר אבל צריך להתרגל לטעם שלו. בעבר היתה מחלוקת לגבי ההשפעה ההורמונלית שלו על נשים, אולם כיום ידוע כי השפעתו מיטיבה ומאזנת את רמות ההורמונים, בעיקר בגיל המעבר. חשוב להקפיד לקנות חלב מפולי סויה שאינם מהונדסים גנטית ולוודא שאין בו חומרים מזיקים, כגון: חומרים מסמיכים, חומרי טעם וריח, משמרים וכו’.

חלב שקדים

עשוי משקדים טחונים ומים, טעמו אגוזי ועדין, כל עוד לא אלרגיים לשקדים זה יכול להיות תחליף טוב לחלב. חלב השקדים איננו מכיל כולסטרול וניתן לשמור אותו לאורך זמן.

חלק קוקוס

זהו אחד מתחליפי החלב הפופולריים בשל טעמו המתוק. חלב הקוקוס עשוי מהפרי של הקוקוס יחד עם מי הקוקוס הבריאים ומתאים גם לבישול. חלב קוקוס לרוב איננו מכיל כולסטרול, אבל ערכו הקלורי גבוה יחסית והוא מכיל יותר שומן מחלב רגיל. עם זאת, שומן הקוקוס נחשב לבריא מאוד ותורם לשמירה על משקל תקין.

לסיכום, לחלב הפרה המוכר לכולם יש היום לא מעט תחליפים טובים ובריאים יותר. מומלץ לנסות.

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!