שפעת וזוגיות – גברים, נשים והשפעת שביניהם

 • ימי חורף קרים פשטו במדינתנו הקטנטונת ואיתם הימים הקצרים, החשכה המוקדמת וההתכנסות שמשמעה יותר שעות בית, יותר שעות של משפחה, יותר שעות של זוגיות.

  freedigitalphotos.net /By marin

  freedigitalphotos.net /By marin

  מרק חם, תנור דולק, כירבוליות עוטפות, משהו בכל אלה מייצר קרבה גדולה ואינטימיות נעימה.
  מסתבר שגם החיידקים והוירוסים מקננים בחודשים אלו, בעיקר בתוך הגוף שלנו, והתוצאה היא שפעת, התקררות ועוד כל מיני מחלות חורף.

  הקינון המכופל – חיידקים ווירוסים בגופינו, ואנחנו מצונפים בבתים –  גורר עימו הדבקות חוזרות ונשנות. בדרך כלל זה מתחיל מהילדים החוזרים מהגן ומבית הספר עם מיני חיידקים ווירוסים, מהם זה עובר לאחים ולבסוף גם להורים. ילדים חולים בחורף זה דווקא די נעים, אני נזכרת בימים בהם שכבתי בסלון מול הטלוויזיה מתחת לפוך, נהנית מאספקה סדירה של תה, עוגיות ומיני מרקים מנחמים לצד חיבוקים מההורים המודאגים והמון תשומת לב. התגלמות החופש האולטימטיבי.

  אבל אנחנו מזמן לא ילדים ומחלות חורף אינן עוד אירוע מפנק ומענג, המטלות הסיזיפיות היומיומיות אינן מותירות לנו לפרגן לעצמנו “מחלה”. יש עבודה, יש ילדים, יש ניקיונות, יש הסעות, יש אינספור משימות שאינן מכירות בהפסקת החורף ו”ההצגה חייבת להמשך”. אנו מגיעים למצב בו ניקח איזו תרופה או ספריי לאף רק כדי להמשיך במרוץ, דבר שעלול להוביל לנזק – במקום לסייע לגוף לנוח ולהתגבר על המחלה, אנו מעמיסים חומרים כימיים על הגוף שאינם מטפלים במחלה אלא רק מטשטשים סימפטומים ומחלישים. התוצאה ידועה מראש – המחלה מתמשכת, הגוף נחלש והופך להיות פגיע עוד יותר…

  כמו בכל דבר בחיים, אנחנו לומדים באמת רק כאשר סבלנו מספיק. הסובל העיקרי הוא הגוף היקר שלנו שאינו מתוחזק כראוי וגרוע מכך, מתמודד עם חוסר יחס הוגן מצידינו. גוף כמו גוף, כשהוא מאותת לנו וקורא לנוח ואנחנו לא מקשיבים, הוא מעצים את אותותיו ומשתף פעולה עם החיידקים והווירוסים. וכשאנו ממשיכים לסרב להביט בדגל האדום המתנופף בעוז הוא פשוט קורס ומשכיב אותנו במיטה בעל כורחנו. האם זה הכרחי? לא כדאי להקשיב לגוף ולתת לו את מבוקשו?
  הרי הדבר ההגיוני והמוסרי יהיה לעזור לגוף להתמודד עם פולשים מסוכנים שפורצים ונכנסים ללא הזמנה, ולקיים בצורה הנכונה את מערכת יחסי הגומלין שלנו עם גופנו.

  גבר חולה. אישה חולה?

  עם זאת, לא כולנו מתמודדים אותו הדבר. האם ראיתם פעם גבר חולה?
  המושג “מבוגר אחראי” נעלם בן רגע ובמקומו מופיע “נדון למוות”. גבר חולה זה מת מהלך. אנחות סבל מהדהדות בבית, מופרעות רק על ידי שיעולים קולניים במיוחד, כדי שכולם ישמעו, הטישואים מפוזרים בכל פינה, כדי שכולם יראו, התנועה כפופה וקורבנית והדיבור שקט עד דק. כן, גברים יודעים מה צריך לעשות על מנת לקבל את תשומת הלב הנדרשת, כזו בדיוק כמו שקיבלו כשהיו ילדים.

  ואישה חולה? אין כמעט חיה כזאת, נשים לא משחקות על ‘כרטיס החולה’.  מי בכלל יטפל בהן? הילדים עסוקים בעצמם, הבעלים בעבודה והסבתא, גם היא אישה ויודעת שנשים לא באמת חולות וזהו רק מושג אבסטרקטי. הן ממשיכות לתפקד והמחלה עבורן היא פשוט עוד מטלה.

  ואיך נראית זוגיות במחלה? כשהגבר חולה, האישה מרגישה כאילו הופיע בבית עוד תינוק שצריך לטפל בו ולדאוג להחלמתו. האישה מטפלת, דואגת, מפנקת, אבל לא פעם רותחת מבפנים, לא באמת כי אכפת לה לטפל בעוד יצור גוסס, אלא כי היא יודעת היטב שלה אין את הפריווילגיה הזו.

  כשאישה חולה, אף אחד לא שם לב כי היא ממשיכה לתפקד כאילו כלום, עד שהיא קורסת למיטה ומכריזה על שביתה כללית (זה קורה כאשר החום עולה מעל ל- 40 מעלות והגוף כולו כבר לא נענה לפקודות הניתנות לו). הגבר נאלץ אז להתמודד עם מטלות הבית, הילדים תוהים היכן השניצלים הטריים שהוחלפו בשניצלים משקית…

  נשמע מוכר? הרי ברור שהחורף מגיע, זה קורה אחת לשנה והמחלות הן חלק בלתי נפרד ממנו ברוב המקרים, וניתן להניח כי בני הבית יחלו בשלב כזה או אחר. מה דעתכם להתכונן בהתאם?

  עוד לפני תחילת החורף ובמהלכו: הצטיידו בתרופות הומיאופתיות ודאגו שכל בני הבית ייטלו מהן. היום ניתן למצוא ויטמינים שונים לחיזוק הגוף ומגוון תכשירי מדף זמינים ונגישים המתאימים לילדים מגיל שנתיים, לנשים בהיריון ולכל המשפחה. תכשירים אלו מצוינים לחיזוק מערכת החיסון ולמניעת מחלות חורף שונות, כמו דלקות גרון, סינוסיטיס, שפעת וצינון, עוד לפני שהן מופיעות. אין צורך לחכות לשלב המחלה. אנשים שנוטלים בעקביות מוצרים הומיאופתיים מתאימים, חסינים יותר וחולים פחות.

  אם המחלה כבר כאן, כדאי לנסות ולאפשר תנאים נכונים להחלמה:

  • מנוחה – לא צריך להיות גיבורים ולהמשיך לתפקד כאילו לא קרה כלום. פשוט תנוחו, נשים וגברים כאחד.
  • אכילה ושתייה – פנקו את בן/בת הזוג שלכם ותדאגו להם למרק טוב, פירות והרבה תה צמחים מחמם ומרגיע – ורצוי להגיש אותם עם הרבה אהבה.
  • אוורור החדר – השאירו חלון קצת פתוח ואפשרו לחדר להתאוורר – זמן מצוין להדק את השמיכה מסביב לגוף ולהביא לבן/בת הזוג בקבוק חם ומנחם. אין תענוג גדול מזה.
  • מגע – לטפו, חבקו, נשקו… מגע אנושי הוא התרופה הטובה מכולם.

  כמו בבריאות, כך גם במחלה – “אהבה היא לא מילים, אהבה היא מעשים”. אז תפעלו מראש כדי למנוע מחלות בבית, ותעשו נעים אם כבר הותקפתם על ידן. מחלה היא זמן מצוין “לעשות” אהבה!

  ד"ר אורלי אדלר - אימון לחיים מאושרים

  אורלי אדלר - בעלים של MyBlueBird לחיים מאושרים


  טיפים ומאמרים נוספים:

  המדריך המלא לירידה במשקל!