שיחה כנה על אינטימיות – חלק ב’

 • זהו חלקו השני של המאמר, ניתן לקרוא את חלק א כאן.

  אינטימיות – כמיהתו של כל אדם… היכולת לחלוק עם האחר את עומקי העומקים שלנו…

  כיצד יוצרים אותה?

  אני רואה שלוש אבני יסוד ליצירת אינטימיות: בטחון (בעצמי ובאחר) ,לקיחת אחריות רגשית והרפיה מאחיזה.

  freedigitalphotos.net | By marin

  freedigitalphotos.net | By marin

  הביטחון האישי שלי נוצר מן החיבור לנשגב, לאיזו ידיעה פנימית שקיימת מהות עליונה של “תבונת על” מוארת וחומלת. כאשר אנו מתחברים לממד כזה, למשל באמצעות מדיטציה, אנו חשים מוגנים מעצם החיבור לנשגב ולא זקוקים לשומרים גשמיים. אך מה קורה למי ש”אין לו אלוהים?”

  שאלתי חבר: “אני מאמין שהכוח מצוי בנו בפנים בכל מקרה… אם אני אוהב את עצמי מספיק, וסומך על עצמי, כל עשייה של אדם אחר מקבלת חשיבות משנית. אני רואה את התפתחות התפקוד של הנשגב בתוכי… אם אני שלם עם כל מעשיי, אז לא אכפת לי מה יגידו”. . כלומר – בטחון עצמי מתפתח כאשר אנו שלמים עם עצמינו ומעשינו.

  בטחון באחר תלוי במידה שבה החיישנים שלנו קולטים את האמינות של הצד האחר. כלומר: גם כאשר אני חווה ביטחון עצמי גבוה, כאשר החיישנים שלי אומרים “מלכה, פה לא בטוח”, אגביל את מידת החשיפה האישית שלי לרמה שבה אני מרגישה בטוחה.

  אחריות רגשית משמעה שגם כאשר מישהו אומר לי משהו ‘מעליב’, האחריות על רגשותיי היא שלי ולא שלו. האדם שמולי הוא רק שיקוף של חלקים מתוכי. לכן, אם חוויתי ממנו כעס, זו הזדמנות להתבונן בכעס שבתוכי. מכאן שכל מפגש “לא נעים”, הוא למעשה הזדמנות לפגוש ולעבוד עם עוד רבדים של הנפש. אל לי “לזרוק” את הרגשות המתעוררים אצלי ולהאשים את האחר. במילים אחרות – להמנע מהטלת אשמה ומקורבנות.

  הרפיה מהיאחזות: היאחזות היא החשש לחוות חוויית קרבה נפלאה שהיא חד פעמית. שזה “לא יהיה שלי”. שזה יתפוגג ושוב אהיה לבד. המענה להיאחזות הוא חיזוק הקשר האינטימי עם עצמך, כך שגם כאשר את לבד, את לא חשה בודדה. לפתח קשרי ידידות עמוקים עם עצמך, לטפח את מה שגורם לך לחוש התעלות הרוח בגוף. יש שעבורן זה דרך יצירה אמנותית כלשהי, דרך אמנויות הגוף, דרך חיבור לטבע או מדיטציה. כל דבר שגורם לך לחוש נפלא עם עצמך. לפתח את העולם הפנימי שלך כך שיהיה מלא ללא תלות בכך שמישהו אחר אמור למלא את עולמך. האחר אמור להיות השלמה לעולמך, הרחבה שלו, לשם שילוב נפלא בין עונג לצמיחה הדדית.

  לקריאת המאמר השלם 

  השלב הבא ביצירת אינטימיות הוא השלב הגופני. על כך במאמר הבא…

  מלכה פלדשטיין

  מטפלת מינית והוליסטית
  פיזיותרפיסטית


  טיפים ומאמרים נוספים:

  המדריך המלא לירידה במשקל!