צמחי מרפא – מידע מוקדם הוא חיוני

 • רבים משתמשים בצמחי מרפא כ”תרופות סבתא”. אך האם אתם משתמשים בהם נכון? האם ידעתם כי צמחי מרפא יכולים לפעול בגוף ממש בדומה לתרופות מרשם? האם ידעתם שצמחי מרפא עלולים ליצור תגובות לא רצויות עם תרופות, אפילו כאלו שאינן דורשות מרשם? השימוש בצמחי מרפא עשוי להועיל למצבים מסוימים, כל עוד הוא נעשה בצורה בטוחה, מושכלת וזהירה.

  freedigitalphotos.net | By lemonade

  freedigitalphotos.net | By lemonade

  אז למה בכלל צריך מידע על צמחי מרפא?

  אנשים רבים עושים שימוש בצמחי מרפא, בתדירות כזו או אחרת, כ”תרופות סבתא”. בין אם השימוש נעשה עבור מקרים אקוטיים כמו שפעת, צינון, או כאבי בטן פתאומיים, ובין אם עבור מצבים מתמשכים כמו ירידה במשקל או בעיות וסת, השימוש בצמחי מרפא נפוץ מאוד בתרבות המערבית.

  רבים נוטים לחשוב כי “טבעי” משמעו “בטוח”. כלומר, רבים מתייחסים לשימוש בצמחי מרפא בגדר “אם לא יועיל – לא יזיק”. למרבה הצער, הדבר אינו נכון. צמחי מרפא יכולים לפעול בגוף בדרכים דומות לתרופות מרשם, וכן הם עלולים לגרום לתופעות לוואי. בנוסף, הם עלולים להשפיע על הצורה בה הגוף מגיב לתרופות מרשם או לתרופות ללא מרשם שאנשים נוטלים – על-ידי הגברת או החלשת הפעילות של תרופות אלו. כלומר, שימוש בצמחי מרפא שאינו נעשה בצורה מושכלת, נכונה ובטוחה, עלול לטמון בחובו סכנות.

  אמנם חלק מצמחי המרפא בטוחים לשימוש ועלולים לגרום לתופעות לוואי מתונות בלבד, אך חלק מצמחי המרפא אינם בטוחים לשימוש במינונים מסוימים או באוכלוסיות מסוימות כגון נשים בהריון או נשים מיניקות, ילדים, מי שנוטלים תרופות מסוימות, מי שחולים במחלות מסוימות ועוד. במקרים חמורים, צמחי מרפא אף עלולים להיות רעילים. למשל, חלקים מסוימים שלהם הם רעילים או שהם רעילים בכללותם בצורתם הגולמית. לכן, ידע מוקדם אודות צמחי המרפא הוא חיוני מאוד.

  איך תדעו באילו צמחי מרפא להשתמש?

  לפני השימוש בצמחי מרפא, מומלץ לצרוך מידע מהימן המבוסס על עובדות (כגון: אילו חומרים פעילים קיימים בצמחי המרפא ומהן השפעות חומרים אלו על הגוף) וכן על מחקרים מדעיים. כלומר, יש לבסס את השימוש בצמחי מרפא על מידע מקצועי מהימן שיש לו תימוכין מדעיים ולא על מידע שיווקי או פרסומי.

  לאחר רכישת מידע שכזה, ניתן להיוועץ באנשי מקצוע, במידת הצורך. במידה ופונים לאנשי מקצוע – רכישת ידע מוקדם מבוסס מדעית יסייע בהפניית השאלות הנכונות לאנשי המקצוע.

  שיר גז

  עורכת אתר בריאות ומחברת ספרי בריאות

  שיר גז היא עורכת אתר הבריאות healtip בנוסף, הוציאה ספר בריאות בשם "48 תבלינים וצמחי מרפא" המבוסס על מידע של המרכז הלאומי לרפואה משלימה ואלטרנטיבית בארה"ב


  טיפים ומאמרים נוספים:

  המדריך המלא לירידה במשקל!