טיפול חדשני ואפקטיבי לכאבים בנרתיק

http://www.freedigitalphotos.net/ | By stockimages

http://www.freedigitalphotos.net/ | By stockimages

כאבים בנרתיק, במיוחד בזמן קיום יחסי מין, הם תופעה שלא מדברים עליה כמעט. אך למעשה, נשים רבות מאוד סובלות ממנה. קוראים לזה “וסטיבוליטיס”. לא כל הגניקולוגים יודעים לאבחן אותה ונשים רבות לא מדברות עליה, ולמעשה פשוט מוותרות על קיום יחסי מין. אם את סובלת מכאבים בנרתיק, חשוב שתדעי שאת לא לבד ושקיים טיפול חדשני ויעיל שיכול לעזור לך להפסיק לסבול.

וסטיבוליטיס היא תסמונת המאופיינת בכאב חד או צריבה חזקה בקדמת הנרתיק, הנובעת מתהליך דלקתי ברקמת העור באיזור. הכאב מורגש במיוחד בזמן קיום יחסי מין, אך יכול להפריע גם בנסיון להחדרת טמפון או בבדיקה גניקולוגית. אצל חלק מהנשים רמת הרגישות כל כך גבוהה, עד שהן אינן יכולות ללבוש מכנסי ג’ינס או אפילו לשבת ישיבה ממושכת.

עד כמה התופעה נפוצה?

התופעה נפוצה מאוד, למעשה אחת מכל 7 נשים סובלת ממנה במהלך חייה. לרוב התסמונת מופיעה בגיל צעיר, עם תחילת קיום יחסי המין, אך יש נשים שמתחילות לסבול ממנה בגיל מבוגר יותר.

מה הגורמים לוסטיבוליטיס?

כאמור, הוסטיבוליטיס היא תוצאה של תהליך דלקתי בעור שבקרבת הנרתיק. הגורמים לא לגמרי ברורים, אך אין מדובר על תהליך זיהומי, כגון חיידק או וירוס. יחד עם זאת, זיהומים שונים (קנדידה, פטריות, דלקות בדרכי השתן וכו’) בהחלט יכולים להגביר את הכאב. גם גלולות למניעת הריון חשודות כמחריפות את הבעיה, יתכן שאף גורמות לה.

מה תופעות הלוואי של הוסטיבוליטיס?

מעבר לכאב, שכאמור יכול להוות הפרעה של ממש בחיי היום יום, החשש מהכאב עלול לגרום לכיווץ של שרירי הנרתיק (וגיניסמוס), שמפריע בקיום יחסי מין. נשים רבות חוות גם ירידה בחשק המיני.  אלה מן הסתם משפיעים גם על הקשר הזוגי בכללותו. התסכול והקשיים, ובוודאי שגם המבוכה וההסתרה, אם קיימות, עשויות להגיע עד כדי דכאון וחרדה.

מה הטיפולים הקיימים?

מכיוון שלרוב הגורם לא ברור, הטיפול כולל לרוב משחות ותרופות שונות לטיפול בזיהומים משניים או להקלה על הדלקת והכאב (סטרואידים ונוגדי כאב).

כדי להפחית את הכאבים, כדאי להקפיד על שימוש בסבונים היפואלרגניים ונטולי כימיקלים, ללבוש תחתוני כותנה ולהשתמש במוצרי היגיינה טבעיים ללא כימיקלים.

במידה וקיים גורם זיהומי, כמובן שיש לטפל בו. מומלץ ללוות את הטיפול בנטילה קבועה של פרוביוטיקה.

פיזיותרפיה של רצפת האגן מסייעת להרפות את שרירי הנרתיק ומביאה להקלה.
כמו כן, פיזיותרפיסטיות של רצפת האגן מציעות היום טיפול חדשני בוסטיבוליטיס, אשר מבוסס על מחקר קליני עולמי שנערך בבית החולים הדסה, ומוכיח תוצאות טובות בלי כאבים.

גם טיפולי דיקור, הומאופתיה, אוסטאופתיה וטיפולים משלימים נוספים יכולים להועיל מאוד.

במידה והכאב מתמשך, חשוב לפנות גם לטיפול פסיכולוגי, על מנת להתמודד עם הפחד מהכאב ומההשלכות של התסמונת. מכיוון שהתופעה משפיעה מאוד על שני בני הזוג, יש לכלול גם ייעוץ זוגי במסגרת הטיפול.

לסיכום, קודם כל חשוב שתדעי שאת לא לבד! זו תופעה מוכרת. עכשיו, בעקבות מחקר קליני עולמי מצאו טיפול חדשני, ללא כאבים ולא צריך להמשיך לסבול.

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!