מהו עישון מיד שלישית ומדוע הוא מסוכן לילדינו

 • עישון מיד שלישית הוא מונח יחסית חדש שנעשה בו שימוש לראשונה לפני כשלוש שנים במאמר שפורסם בכתב עת לרפואת ילדים.  משמעות המושג היא: שאריות של טבק ושל חומרים כימיים הנפלטים מעשן הסיגריות ונשארים גם לאחר שהסיגריה כבתה. במילים אחרות, עישון יד שלישית הוא שאריות של טבק הנשארות על רהיטים, שטיחים, וילונות, קירות, צעצועים ואפילו על עורנו שיער ראשנו.

  חוקרים שבדקו את הנושא של עישון פסיבי היו תמימי דעים, המשקעים הללו מהווים סכנה בריאותית לנחשפים ובעיקר לילדים קטנים.  עישון פסיבי מסוג זה אף קטלני יותר מאחר ויש בו פי 3 יותר רעלים הנפלטים מהעשן.

  תינוקות וילדים קטנים יכולים לשאוף פי 20 שאריות ניקוטין לעומת מבוגרים.  הם קרובים יותר למשטחי עישון יד שלישית ובשילוב עם מערכת הנשימה הרגישה ומשקלם הנמוך, הסכנה הבריאותית גבוהה יותר.

  שאריות עשן מיד שלישית לא ניתן למנוע על ידי אוורור חדר שמישהו עישן בו ואפילו אם רק עישן בחדר מסוים בבית.  השאריות מצטברות על משטחים לאורך זמן ולא ניתן לנקות אותן בניקוי רגיל. עשן מיד שלישית נשאר זמן רב גם לאחר שהפסיקו לעשן, אפשר להיחשף אליו במעלית שהיה בה מעשן או בחדר מלון שמישהו עישן בו.

  לסיכום, עישון מיד שלישית מהווה סכנה בריאותית למבוגרים ובעיקר לילדים קטנים, לכן בקניית דירה חדשה למשל, כדאי לקחת בחשבון אם הבעלים הקודמים של הדירה היו מעשנים, כך גם לגבי קניית רכב מיד שנייה.

  לכתבה של איילת בן ארי “גמילה מעישון – איך להפסיק לעשן בטיפול אחד” לחצו כאן 

  מערכת האתר

  "מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
  עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


  טיפים ומאמרים נוספים:

  המדריך המלא לירידה במשקל!