מדוע את צריכה עוד ויטמין D?

freedigitalphotos.net | By Stuart Miles

freedigitalphotos.net | By Stuart Miles

ויטמין D הוא חומר שומני הנוצר בגוף בעיקר כתוצאה מחשיפה לשמש.
בעבר סברו שבארצנו ברוכת השמש נדירים מצבים של מחסור בוויטמין זה, אך לפי מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, שליש מתושבי ישראל סובלים ממחסור בויטמין D.
המחסור קיים בעיקר בקרב אוכלוסיות עירוניות, אצל אנשים שעובדים במקומות סגורים, דתיים שנוהגים להתלבש בצניעות, קשישים שיכולת הספיגה של הוויטמין בגופם פוחתת, ואנשים שסובלים מהשמנת יתר שהוויטמין בגופם שוקע בשומן העודף בגוף ולא מתפזר במערכת הדם.

בעבר חשבו שוויטמין D קשור רק לחיזוק העצמות ולמניעת רככת, אך כיום יודעים שוויטמין D משפיע על מערכות שונות ושרמות נמוכות של הוויטמין קשורות למחלות רבות כגון: סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית, סוכרת נעורים, אסתמה, טרשת נפוצה ומחלות לב.

הוויטמין התגלה כמחזק את המערכת החיסונית בגוף, והוא עשוי למנוע מחלות רבות הקשורות למערכת החיסונית: דלקת מפרקים שגרונית, זאבת ומחלות מעי דלקתיות, כמו מחלת קרוהן. לא מעט מחקרים מצביעים על קשר בין החוסר בוויטמין D לתנגודת אינסולין, השמנת יתר וסוכרת מסוג 2.

ויטמין D נמצא כמועיל גם לסרטנים הנשיים: מחקרים מצאו שמתן סידן וויטמין D בתוספי תזונה מסייע למניעת סרטן בנשים אחרי גיל המעבר, ושצריכת ויטמין D מפחיתה את הסיכון לסרטן השד.

כדי לבדוק אם קיים חוסר של וויטמין D בגוף יש צורך בביצוע של בדיקת דם פשוטה.
במקרה של מחסור, השיטות להעלאת רמת וויטמין D בגוף הם חשיפה לשמש, קבלת ויטמין D בתזונה או באמצעות תוספים.

בתזונה הוויטמין נמצא בעיקר בדגים עתירי שומן כגון דג סלמון, סרדינים, מקרל וטונה. ניתן להשיגו גם מצריכת פטריות שיטאקי מיובשות, ביצים ומזונות מועשרים שמוסיפים להם את הוויטמין באופן מלאכותי.

כדי לקבל מהשמש את כמות הוויטמין המספקת די בחשיפה של 15 דקות ביום לאור השמש, ואין צורך להיחשף לה בשעות המסוכנות.

בתוספים ויטמין D מופיע בכמוסות או בטיפות. הנוזל נספג טוב יותר בגוף ולכן יש הממליצים לקחת את התוסף בטיפות. מומלץ לקחת את התוסף עם הארוחה, מכיוון שהוויטמין נספג טוב יותר בעזרת שומן.

ענת לקריץ - נטורופטית והרבליסטית

ענת לקריץ - נטורופטית והרבליסטית

נטורופטית והרבליסטית קלינית, טיפול בתזונה ובצמחי מרפא


    טיפים ומאמרים נוספים:

    תגיות