מדוע אנחנו יותר מדוכדכות בחורף?

דיכאון חורף הוא אינו רק מיתוס ולמעשה, אנשים רבים מתמודדים עם הדכדכת שמביא עמו שעון החורף והעונה הקרירה. מסתבר כי ישנה סיבה פיזיולוגית הגורמת לתופעה הזו: האור שחודר מבעד לעיניים שלנו משפיע על ההורמונים בגופנו, הורמונים אשר יכולים לגרום לתנודות במצבי הרוח ואפילו לתחושת דיכאון.

 freedigitalphotos.net / By marin

freedigitalphotos.net / By marin

שעון החורף והמחסור באור טבעי גורמים להפחתה בייצור הורמון המלטונין האחראי על השינה ועל היכולת שלנו להתעורר בבוקר. זו גם הסיבה שאנו מתקשים כל כך “לגרד” את עצמנו מהמיטה בבקרים הקרירים ורוצים להמשיך לישון, גם אם כבר ישנו מספיק. כמויות גדולות של מלטונין יכולות לייצר סימפטומים של דיכאון, לגרום לנו להרגיש איטיים, כבדים ומנומנמים רוב היום.

אז איך מתמודדים?

מאחר שאור הוא הרכיב המהותי שיכול להשפיע על הדיכאון שלנו, בהחלט כדאי לחשוף את עצמנו לאור טבעי כמה שיותר מוקדם במהלך היום ולצאת החוצה מהבית זמן קצר לאחר שאנו מצליחים לקום מהמיטה. לשמחתנו בארץ גם בחורף יש לנו ימי שמש רבים, כמובן שלא כל הבקרים יהיו בהכרח שמשיים ולכן כדאי לדאוג שהבית או המשרד יהיו מוארים באור מלאכותי ובהיר בבקרים ובמשך חצי שעה כל פעם, אחת לכל שעתיים. האור המלאכותי גם כן יכול להפחית את כמויות המלטונין שמצטברות במוח ולשפר את התחושה הכללית.

עשו ספורט!

שעה של ספורט אירובי היא שוות ערך לחשיפה לאור בהיר במשך שעתיים וחצי. כשאנחנו עושים ספורט, כמויות הסרוטונין בגוף גדולות. סרוטונין הוא חומר כימי שפועל כמתווך עצבי ובמהלך דיכאון החורף, ניתן לראות ירידה גם במדדים שלו ולכן הפעילות הגופנית יכולה לסייע להעלות אותו לטווח נורמלי.

אגב, כשכמויות הסרוטונין נמוכות, זה מה שגורם לנו לצרוך כמויות גדולות של פחמימות ומאכלים שיש בהם הרבה סוכרים. לכן, כדי למנוע את תחושת הדכדוך ואת תחושת הכבדות המתלווה לה, כדאי מאוד לפקח על התפריט היומי ולוודא שאנחנו לא אוכלים דברים מיותרים בחסות אותו דיכאון.

לסיכום, למדו ליהנות מהעונה

במקום להגיד “אני לא אוהבת את החורף” ולתת לדיכאון להשפיע עלייך להישאר בבית, החליטו שהפעם אתן מנצלות אותו לטובתכן. תתפנקו, הקדישו יום שהוא רק לעצמכן, לספא, פגישה עם חברות, טיול או כל דבר אחר שיעשה לכן טוב.  גם שיחת טלפון או מפגש קליל על כוס קפה יכולים לעשות את ההבדל בין להתנתק ולסבול לבין לקבל את החורף 🙂

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!