לילד יש חום גבוה, מה צריך לעשות?

בבואנו לטפל במצבי חום צריך קודם כל להבין כי חום גבוה הוא תגובה טבעית של הגוף למצב שבו הוא נתקף על ידי פתוגן (חיידק או וירוס). מכיוון שהפתוגן מעדיף לפעול בטמפרטורה של 36.7 מעלות (כך הוא מצליח להדביק אותנו בקלות יתר), הגוף מנסה להעלות את חום וכך לפגוע ולחסל אותו.

העלאת חום הינה תגובה עתיקת יומין של גוף האדם וגם של יונקים אחרים ובהתאם לכך נערכת מערכת החיסון להיכנס לפעולה רק מעל טמפרטורה מסוימת. הורדה מלאכותית של החום למעשה מונעת מהגוף לגייס את הכוחות הנדרשים לפעולה, פוגעת בפעילות מערכת החיסון ולמרבה האירוניה עוזרת דווקא לפתוגן.

העלאת חום היא שכיחה יותר אצל תינוקות וילדים וזאת מכיוון שבשנים הראשונות לקיומם הם נחשפים לראשונה לגורמי מחלה חדשים וכך הם מפתחים את מערכת החיסון שלהם ואת הזיכרון החיסוני. מצב בו הילד מעלה חום מספר פעמים בשנה הוא נורמלי ובהרבה מקרים לא מחייב התערבות.

מעניין לדעת כי דווקא ילדים בריאים וחזקים מעלים חום יותר מילדים חולים וחלשים. הסיבה לכך היא שדרושה אנרגיה רבה מהגוף על מנת לעמוד בתנאים אלו; ילד בריא מסוגל לסבול את החום על מנת לסלק את הפתוגן בשעה שילד חלש לא מצליח להעלות חום או שמעלה חום ומייד החום יורד גם ללא אקמול.

האם החום עלול להגיע ל 42-43 מעלות וכך לגרום לנזק חמור (דנטורציה)?
יש להבין כי הגוף אינו טרמוסטט שהתקלקל, הוא שולט על החום באמצעות מספר מנגנונים המונעים מהחום להגיע לטמפרטורה של 42 מעלות. אפילו טמפרטורה של מעל 41 אינה שכיחה וההערכות טוענות שהתופעה מתרחשת בשכיחות של 1:2,000 מתוך מספר הביקורים במיון. החום כשלעצמו הוא אינו מסוכן.

אם כך, מה צריך להדאיג אותנו במצב של חום גבוה?

בטיפול ההומאופתי אנו נוהגים לומר שצריך להסתכל על המטופל ולא על המדחום. אם המטופל סובל מחום גבוה אבל מעבר מזה הוא במצב טוב, עירני ולא סובל מסימפטומים קשים כגון עירפול, שילשולים או קשיי נשימה אזי אפשר להיות רגועים. יחד עם זאת מצב של חום נמוך יחסית המלווה בעירפול או התמוטטות הינו אינדיקציה חמורה.

למעשה, הסכנה הגדולה במצבי חום גבוה היא לא החום כי אם התייבשות. חולה אשר אינו שותה מספיק וסובל משילשולים והקאות עלול לאבד נוזלים בקצב מהיר מאוד ולהגיע למצב של התייבשות. לכן יש לוודא את תקינות מאזן הנוזלים בעיקר על ידי בדיקה שהחולה שותה, שהחולה נותן שתן ועל ידי בחינת גוון השתן. במקרה של התייבשות יש לפנות מיידית לקבלת טיפול.

 הילד חולה כל שני וחמישי, מה צריך לעשות?

מצב כזה יכול להצביע על חולשה של המערכת החיסונית ודורש טיפול מהשורש. הורדת חום או מתן אנטיביוטיקה יכולים אומנם להקל באופן זמני אבל אינם פותרים את הבעיה ומומלץ כמובן לפנות לטיפול הומאופתי.

מקור התמונה: Getideaka

ערן אינדיג - הומיאופת קלאסי

ערן אינדיג - הומיאופת קלאסי

הומאופת קלאסי מוסמך


טיפים ומאמרים נוספים:

תגיות
המדריך המלא לירידה במשקל!