יובש בכפות הרגליים – מהם הגורמים וכיצד מונעים את הבעיה?

כשכפות הרגליים מתייבשות ונסדקות אנחנו מנסים להקל על המצב באמצעים פשוטים ומהירים, אך דווקא כאן כדאי לעצור רגע ולנסות להבין מה מקור הבעיה ואיך אפשר לפתור אותה מן השורש.

www.freedigitalphotos.net | By marine

מהם הגורמים העיקריים ליובש בכפות הרגליים?

  • עור יבש באופן טבעי – אנשים רבים סובלים מעור יבש יחסית ולכן הם יחוו לעיתים קרובות יובש מציק בכפות הרגליים.
  • מזג אוויר יבש – כפות הרגליים נוטות להיות יבשות כאשר יש פחות לחות באוויר, בחורף למשל.
  • הרגלים לא נכונים – חשיפה מרובה של כפות הרגליים למים, שתיית מים מועטה, גריבת גרביים הדוקים מידי שמשפשפים את העור ושימוש בסבון לא מתאים – כל אלה מחמירים את תופעות היובש בכפות הרגליים והימנעות מהם יכולה לשפר את המצב.
  • מחלות ובעיות עור שונות – מחלת הסוכרת גורמת ליובש מוקצן בכפות הרגליים וכך גם בעיות עור כמו אקזמה, פסוריאזיס או פטריות בכף הרגל.

איך מטפלים ומונעים את הבעיה?

אחרי שהכרנו את הגורמים לבעיה, אפשר לטפל בהם וכך להפחית אותה באופן משמעותי ובמקרים רבים למנוע אותה לחלוטין. הנה כמה כללים חשובים להתמודדות ומניעת יובש וסדקים בכף הרגל:

השתמשו בקרם רגליים ייעודי המתאים למצבכם – אם כף הרגל שלכם נוטה ליובש מומלץ להשתמש מיד ערב בקרם למניעת יובש אחרי כל מקלחת וכל ערב לפני השינה. מטרת הקרם הזה היא למנוע את התופעה, אך קרמים כאלה אינם מטפלים בה כשהיא כבר מופיעה. לכן, אם המצב מחמיר וכף הרגל מתייבשת חשוב להשתמש בקרם לחות טיפולי שנועד להשלים את הקילוף ולמנוע מהרגל להתייבש בשנית. אגב, לא תמיד הקרמים היקרים או הנעימים למגע הם הטובים ביותר וכאן חשוב לקבל המלצות וכמובן גם לבצע ניסויים (וטעייה) עד למציאת הקרם הנכון.

אמצו הרגלים נכונים – הקפידו על שתייה מספקת של מים, לבשו גרביים נוחות ולא משפשפות כמו גם נעליים שמאפשרות לרגל לנשום והשתמשו בסבון מתאים לכפות הרגליים ולא בכזה שעלול לייבש אותן. בנוסף, הימנעו משטיפות מרובות מידי של כף הרגל – שטיפה מסירה את השומן הטבעי של העור וכך גורמת לו להתייבש.

טפלו בבעיות העור ובבריאות הכללית – איזון רמות הסוכר בגוף וטיפול בבעיות בבלוטת התריס יכולים למנוע את הבעיה, וכמובן גם אבחון וטיפול נכון בבעיות עור ספציפיות כמו אקזמה, פטרייה או פסוריאזיס. בדרך כלל לא ניתן וגם לא מומלץ לאבחן בעיות כאלה לבד ולכן אם אתם סובלים מתופעות חריפות של התקלפות, יובש אדמומיות וסדקים רבים חשוב לפנות לרופא עור שיוכל לקבוע בוודאות מהם הגורמים ולהמליץ על טיפול מתאים.

עשו אמבט טיפולי ופיליניג – אחת הדרכים לטפל ולמנוע יובש וסדקים הוא אמבט שמנים טיפולי לרגליים במשך רבע שעה, לפחות פעם בשבוע. אמבט כזה יכול להכיל שמנים כמו קלנדולה, לוונדר, לימון, שמן זית ועוד. כמובן שאין צורך בכמויות גדולות וניתן להסתפק ב – 25 טיפות של שמנים ארומטיים לכל אמבט. לטיפול משלים ניתן לשייף מעט את העור היבש בכף הרגל באמצעות אבן גסה רטובה או נייר שיוף עדין ולאחר מכן לבצע פילינג טבעי ייעודי לכפות הרגליים (ישנם אינספור מתכונים לפילינג שניתן להכין בבית). כמובן שלאחר מכן יש למרוח קרם לחות מתאים.

לסיכום, יובש בכפות הרגליים הוא אכן בעיה נפוצה ומציקה אך הוא בהחלט לא גזירת גורל. אפשר למנוע ולטפל בו בהצלחה רבה והעיקר – להתמיד ולא להתייאש, התוצאות יבואו!

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!