זן-שיאצו – אמנות ריפוי במגע

zen shiatsuזן-שיאצו הינו ריפוי פשוט אנחנו לפעמים מסבכות קצת…

למי מכן כואב משהו? ברכיים, גב, צוואר, כאבי מחזור, עיכול , הנשמה…

מי רוצה שזה יעבור והיא תחיה ללא כאבים בגוף-נפש?

מי מאמינה שלגוף יש יכולות ריפוי מופלאות והיא רק זקוקה למפתח?

ומי מוכנה להתמסר למגע שייקח אותה פנימה, ירפה מכאובים, יכיל ויתמוך?

בתור עובריות ברחם, צפנו בתמיכה מוחלטת, בתווך של מים, ניזונות מהחיבור אל אמא. כשיצאנו החוצה, החזיקו אותנו, תמכו בנו ואהבו אותנו, כי היינו כאלו מתוקות וזקוקות לעזרה. כשאתן מחזיקות תינוקות כאימהות או כסבתות, שימו לב שהתינוק נשען עליכן עם כל גופו ומקבל הרבה נקודות מגע. ההיצמדות הזו מרגיעה. יש בה תחושת נוכחות וחיבור.

בחיים הפרטיים שלי, הורי הפסיקו לגעת בי כשעליתי לכיתה א’! ‘כי הילדה כבר גדולה…’ כך זה היה פעם. אז פלא שבחרתי בזן-שיאצו כמקצוע?

זן-שיאצו, או ריפוי פשוט כפי שאני מכנה אותו היום, עובד עם עקרונות הטבע, ולכן מאפשר ריפוי עמוק הנוגע בכל רבדי החיים בענווה ובצניעות.

מהם עקרונות אלו?

חיבור לאדמה – תמיכה המאפשרת נתינה. – שמתן לב שאנו כל הזמן על הקרקע? עוד אף אחת לא מסוגלת לעוף כמו ציפור, (טוב, רק כשאנו מאושרות אחרי טיפול זן-שיאצו….). כדור הארץ תומך אותנו ללא הפסק. מעצם קיומו. בטיפול זן-שיאצו – המטפל הופך להיות כדור הארץ עבור המטופל. ותומך אותו במרחב, בתנועה, מגע ולחיצה, כך שתלמדי להרפות, כמו שהיית קטנטונת.

חיבור לאדמה מתבטא גם בעיקרון נוסף – לחץ שווה. – לכל תנועה בטבע, יש קונטרה. לא מאמינה? תנסי לקדוח חור בקיר כשאת עומדת על רגל אחת, או לשטוף את הרצפה עם יד אחת. שיווי המשקל מתקיים בחיינו בלי לתת לו תשומת לב. והוא כל כך חשוב. כשאנו לוחצים על הגוף בלחץ שווה, לפחות בשתי נקודות מגע, פתחנו את דלת הכניסה לתת-המודע שבו מתרחש הריפוי.

מדוע זו דלת הכניסה לתת-המודע? כיוון שמערכת העצבים שלנו מתחלקת לשתיים. מערכת מודעת (סימפתטית) ומערכת לא מודעת (פארה סימפתטית). מערכת העצבים המודעת לא יכולה להגיב לשתי נקודות בלחץ שווה בו זמנית, ולכן מתאפשרת כניסה לתת-המודע. בדיוק כמו תינוק שנרדם כשגופו במגע עם האם. בדלת הזו, בעזרת זן-שיאצו, אפשר להגיע אל מקור הכאב ולרפאו שם, מה שמביא שיטת ריפוי זו להיות עדינה ועוצמתית. או בשפה אחרת – ‘המחייה…’

עיקרון נוסף – תנועה ספירלית – האם שמת לב שספירלה מופיעה בכל מקום בטבע? קנוקנות הגפן, קונכיות, פרח חמנית ואפילו תנועת הדבורים במרחב. איני יודעת מה איתך, אבל עבורי לרקוד ולחוג בתנועה סיבובית, גורם לי אושר עצום.

כשהידיים מונחות בלחץ שווה על הגוף ויוצרות תנועה ספירלית, מעבר לפתיחת השער לתת-המודע (פיתחו את השער פיתחוהו רחב…) מתאפשר חיבור לרקמות החיבור העדינות, וזה נותן גישה כמטפלת אל מצבורי הנפש והרגש בתוכך. כך מתאפשר ריפוי ואיזון רב מימדי.

העיקרון החשוב ביותר – חיבור ללב ולאהבה – בלי אלו, גם אם נהייה הכי מדויקות בעולם, לא נצליח להרפות. כולנו אוחזות ונמצאות בשליטה על העניינים מתוך חוויות ילדות לא פשוטות. חוויות אלו שנצברו בתוך הגוף, מביאות כל חולי ומכאוב. כן. זה כך במאה אחוז.

ולכן אחת הדרכים כשאני מלמדת מטפלים היא להפנות אותם אל גופם וליבם. ממש לחוש את המקום בתוכם המהדהד עם המקום בוא הם נוגעים במטופל. כשצ’י הבא מהאדמה מגיע ללב, ומתחבר לכוח הגדול הזורם ביקום – אהבה, הופך זן-שיאצו לנתינה המרחיבה הן את הנותן והן את המקבל.

אם אתן רוצות להתחיל ולהתנסות, קבלו גישה לסרטון קטן שיסביר איך לממש.

https://www.youtube.com/watch?v=fEUdmvnrzWg

רוצות לחוות טיפול? – אפשר לפגוש אותי בפרדס חנה או בקבוצת שילר.

רוצות להתחיל במסע אל תוך עצמכן דרך לימוד זן-שיאצו?

כאן תקבלו פרטים על לימודי זן-שיאצו בפרדס חנה

כאן תקבלו פרטים על מסלול לימודי זן-שיאצו בטבע

נעמי גולדברג - מאסטרית לזן שיאצו

נעמי גולדברג מאסטרית לזו-שיאצו ומחברת הספר: "זן-שיאצו - מגע במרחב" מכשירה מטפלים למעלה מ 25 שנה. מבחירי המורים בארץ, מטפלת בחסד ויוצרת את שיטת ריפוי פשוט.


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!