מחקר חדש מתריע: חומר ההדברה החביב עליכם עלול לגרום לסרטן

 • ID-10062282

  freedigitalphotos.net | By SweetCrisis

  הקיץ כבר כמעט לגמרי כאן, ובקרוב תתחיל עונת החרקים. רגע לפני שאתם מוציאים מהמחסן את קוטל החרקים ומתחילים לרסס – תחשבו שוב. הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן ששייכת לארגון הבריאות העולמי, פירסמה לאחרונה כי קוטל העשבים גלייפוסט נמצא כמסרטן סביר בבני אדם.
  מדובר בקוטל החרקים השכיח ביותר בעולם, וגם כאן בארץ, המשווק תחת השם “ראונדאפ”.

  מחקרים הראו קשר בינו לבין סרטן לימפומה מסוג נון-הודג’קינס, הנחשב אלים יחסית.
  ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם באחוזי התחלואה בסרטן מסוג זה, ובמקום השני באחוזי התמותה. אחת ההשערות לאחוזי התחלואה הגבוהים דווקא פה בישראל היא השימוש בקוטל החרקים המזיק.

  מדוע דווקא בישראל אחוזי התחלואה גבוהים כל כך?

  קוטל החרקים הזה משמש גם בתעשיית החקלאות וגם בגינון הפרטי והציבורי. מכיוון שהמדינה שלנו קטנה כל כך, אזורי המגורים קרובים מאוד לאזורי החקלאות, וכאשר מרססים את השדות אין באמת דרך למנוע מהחומרים להגיע לשכונות המגורים הסמוכות. בעמק יזרעאל, למשל, יש הרבה מאוד שדות חקלאיים, אשר מרוססים על ידי מטוסים באופן תדיר. צורתו של העמק, שתחומה בהרים, מפריעה לחומר להתפזר הרחק, והוא נשאר בתוך העמק עצמו, ומגיע לכל הישובים שנמצאים בו.

  גם השימוש הגבוה בגינון הציבורי והפרטי מגביר את החשיפה שלנו לחומר, ולכן גם את התחלואה.

  מה אפשר לעשות?

  לצערנו, החקיקה בישראל בדרך כלל לוקחת לא מעט זמן, אם בכלל, ולכן לא כדאי לחכות עד שהחומר יצא משימוש.
  מומלץ לפנות לרשות המקומית בבקשה לעבור לחומרי ריסוס אחרים. מומלץ להתאגד כקבוצה גדולה של תושבים ולהחתים על עצומה, על מנת להגדיל את האפקטיביות של הפניה.

  בגינה הפרטית שלכם כבר יש לכם שליטה מלאה.
  חשוב להבין שכימיקלים מעשה ידי אדם הם התערבות שלנו בטבע, ולא תמיד אנחנו יודעים ומבינים את ההשפעות שלהם לטווח ארוך.
  יותר ויותר כימיקלים מוכחים כמסרטנים, או כפוגעים בדרכים שונות בבריאות שלנו. תמיד כדאי לחפש פתרונות טבעיים ויצירתיים יותר.

  קיימים קוטלי חרקים טבעיים שניתן להכין לבד בבית, כגון: מיץ בצל ושום – אפקטיבי ביותר נגד כנימות ומזיקים נוספים.
  ישנם לא מעט צמחים שמרחיקים חרקים, כגון: בזיליקום, רוזמרין, טגטס, מרווה, פיגם, שום ועוד. אפשר לשתול אותם בין הצמחים האחרים שבגינה.
  באופן כללי – מגוון של צמחים עדיף ריכוז גדול של צמחים מאותו סוג. הצמחים נותנים הגנה האחד לשני.

  כדאי גם להכיר ולהתיידד עם דיירי הגינה שלנו. ללמוד ליהנות ממגוון החיפושיות המסתובבות בה. להבין שלכל יצור על פני כדור הארץ יש את החשיבות שלו, גם אם אנחנו לא יודעים בדיוק מה תרומתו. גם אם הם אוכלים לנו כמה עלים בגינה, זה לא נורא – אלו הם חיים!

  ומה לגבי העשבים שבגינה?

  שנסו מתניים, והתחילו לעשב! זאץ גם פעילות גופנית מצויינת וגם דרך טובה להעביר אחר צהריים עם הילדים (תתפלאו כמה הם יהנו מזה!).

  עבור האדמה – צמחיה היא חיובית ומועילה, גם אם לנו זה נראה כמו עשבייה ותו לו. אנחנו רגילים למראה של גינה נקיה מעשבים, של אדמה חשופה, אך בטבע כמעט שלא נראה מצב כזה. את העשבים שעקרתם, כדאי להשאיר על הקרקע, כחיפוי. החיפוי מגונן על הקרקע, ומפחית את התאדות המים, ובכך תורמת להפחתה בכמות ההשקיה הנדרשת. הלחות שבקרקע מאפשרת חיים לחרקים שונים, כגון שלשולים, שמתחחים את הקרקע ותורמים לבריאות הצמחים שאתם מגדלים בגינה.

  לסיכום – המגמה של חזרה לטבע נכונה בכל תחומי החיים שלנו. אם נחזור למראה טבעי של אדמה, של צמחיה, אם נפסיק להתייחס לחרקים בגינה שלנו כאל אויבים, נוכל להתחיל ליהנות ממגוון ביולוגי עשיר בגינה שלנו. ציפורים יבואו לאכול את החיפושיות, פרפרים יעופו בינות לפרחים שלנו – הגינה תהפוך מפסל יפה אך דומם למקור של חיים וחיוניות.

   

   

  מערכת האתר

  "מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
  עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


  טיפים ומאמרים נוספים:

  המדריך המלא לירידה במשקל!