הקשר שבין רקמת שד צפופה לסרטן השד

 • בשבועות האחרונים הנושא של צפיפות השד היה בחדשות, זאת בעקבות מחקר שפורסם בכתב העת של המכון הלאומי לסרטן לפיו החוקרים מצאו כי צפיפות שד גבוהה אינה מעלה את הסיכון למוות בקרב חולי סרטן השד. במחקר נבדקו במשך יותר מ 6 שנים למעלה מ 9000 חולות סרטן בנות 30 ומעלה עם שדיים בעלות צפיפות גבוהה והן לא נמצאו בסיכון גבוה יותר למות מסרטן השד.

  צפיפות שד גבוהה משמעותה שיש כמות גדולה יותר של שד ורקמות חיבור בהשוואה לשומן ובדרך כלל שכיחה יותר בקרב נשים צעירות.  בצפיפות שד לא ניתן להבחין באמצעות מישוש, הדרך היחידה לדעת האם יש לך רקמת שד צפופה הינה באמצעות בדיקת ממוגרפיה.  

  נשים עם חזה שנצפה צפוף בממוגרפיה, נמצאות בסיכון גבוה יותר (למעשה פי 5 מאשר נשים עם מעט או ללא צפיפות) לפתח סרטן השד.

  על פי מחקר שפורסם באוניברסיטת טורנטו, צפיפות גבוהה בריקמת השד עלולה להוות סיכון גדול יותר מגנטיקה כלומר אם או אחות שחלו בסרטן. יחד עם זאת, אין זה ברור כי לנשים שאין להן צפיפות שד, בהכרח יופחת את הסיכון לסרטן השד.

  www.freedigitalphotos.net

  תוצאת מחקר זה מרגיעה באופן יחסי שצפיפות גבוהה בשד, גורם הסיכון לסרטן השד הנפוץ, לא הייתה קשורה לסכנת מוות מסרטן השד. בשורה חיובית נוספת היא שצפיפות השד פוחתת עם הגיל.

  יחד עם זאת עדיין לא ניתן לדעת בוודאות מהי המשמעות של רקמת שד צפופה והקשר שלה לסרטן השד. למרבה הצער, מאחר והחשיבות של צפיפות שד עדיין אינה מובנת היטב, אין הנחיה ברורה לנשים המקבלות את המידע הזה.
  למרות שכ 20% מהנשים נמצאות כבעלות שדיים בצפיפות גבוהה, רובן כלל אינן מודעות לכך.
  בארה”ב עושים צעדים לשנות זאת בחוק, לפיו מחובתו של הרופא להודיע לנבדקות כאשר שדיהן צפופים. בקיץ ניו יורק הפכה למדינה הרביעית בה התקבל החוק.

  בנוסף לסיכון המוגבר, מחקר אחר הראה כי נשים בעלות מרקם שד צפוף נמצאות בסיכון גם ברמת אבחון המחלה בבדיקת ממגורפיה שגרתית. מומחים מסכימים שאזורים צפופים בממוגרפיה עלולים להקשות את גילוי הסרטן. 

  ולכן מומלץ לערוך בדיקה לגילוי מוקדם שמצליחה לאתר גם גושים קטנים בקרב נבדקות בעלות מרקם שד צפוף.

  כדאי לפנות לרופא המטפל ולהתייעץ איתו על בדיקות לסרטן השד המתאימות עבורך.

  מערכת האתר

  מערכת האתר

  "מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
  עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


  טיפים ומאמרים נוספים:

  תגיות
  המדריך המלא לירידה במשקל!