הסכם שלום בית לחילופין גירושין

 • גירושין זה לא דבר חדש, מידי יום זוגות רבים נפרדים ומתחילים דרך אחרת ופרק חדש בחייהם. הניתוק המשפחתי שתהליך גירושין עלול להביא עימו מעורר לא מעט קשיים נפשיים ובריאותיים לזוגות. לכן, הרצון המוחלטהסכם שלום בית לחילופין גירושין ברוב המקרים יהיה לנסות ולגשר על המחלוקות בדרך הבריאה והנקייה ככל שאפשר וכמובן גם למנוע מבני הזוג להצטרף לסטטיסטיקה הלא מחמיאה של גירושין בישראל (אחד מבין שלושה זוגות לפחות). הסכם שלום בית ולחילופין גירושין עשוי לספק להם את הכלים הדרושים על מנת להחזיר את היחסים הזוגיים לתשלום, אך במקביל להתייחס לתרחיש האפשרי בו בני הזוג כן יתגרשו בסופו של דבר.

  מה כולל הסכם שלום בית או לחילופין גירושין?

  הסכם שלום בית לחילופין גירושין מתייחס, כפי שרמזנו מעלה, לשני חלקים עיקריים. הראשון שבהם, תחת ההגדרה של “שלום בית”, מפרט בתוכו את המאמצים שבני הזוג יעשו על מנת להחזיר את היחסים ביניהם לדרך הישר: למשל פנייה משותפת לטיפול זוגי.

  בנוסף אמור חלק חשוב זה של ההסכם להגדיר בדיוק את אופן ההתנהלות בין בני הזוג, למשל כל הנוגע לנכסים: האם הם ימשיכו לנהל חשבון בנק משותף? האם ישמרו על מגורים משותפים? וכן הלאה.

  החלק השני של ההסכם מתרחש למצב האפשרי בהחלט בו מאמצי בני הזוג לא נשאו פרי, כך שהם נאלצים להתחיל בהליך הגירושין. חלק זה של המסמך הוא למעשה הסכם גירושין לכל דבר ועניין, המתייחס לסוגיות שמעסיקות כל זוג וזוג בישראל לקראת הפרידה: דמי מזונות, חלוקת רכוש, משמורת ילדים, זמני שהות (בעבר: הסדרי ראייה) וכן הלאה.

  לפירוט מלא של הסכם שלום בית לחילופין גירושין

  מה היתרונות בעריכת הסכם שלום בית או לחילופין גירושין?

  הסכם שלום בית או לחילופין גירושין הוא בעל כמה יתרונות מהותיים. ההסכם מאפשר לבני הזוג כן להכניס את המאמצים שלהם לשלום בית למסגרת מוגדרת, עם התייחסות לתנאים, לזכויות ולחובות של כל אחד מהם. עקב כך ייתכן מאוד שאחוזי ההצלחה של ה”טיפול” יעלו בהשוואה למצב בו בני הזוג היו ממשיכים בחייהם, בתקווה שהמצב ישתפר מעצמו.

  ההסכם מאפשר לבני הזוג להגדיר מה יהיה בתרחיש השלילי של הפרידה ביניהם כאשר היחסים ביניהם אמנם דורשים שיפור ככל הנראה – אבל עדיין טרם הגיעו לנקודת ההתפוצצות. בדרך זו הם יכולים להחליט בדבר הסוגיות העומדות בליבת הגירושין בצורה מפויסת באופן יחסי, תוך התבוננות מפוקחת בהשלכות של הפרידה, בניסיונות שלהם לשמור על טובת הילדים וכן הלאה.

  אילו חסרונות יש לעריכת הסכם שלום בית או לחילופין גירושין?

  מן העבר השני של המשוואה, יש המתנגדים להסכם שלום בית לחילופין גירושין בכמה נימוקים. הביקורת הראשונה היא שהסכם זה עלול להיות מעין נבואה המגשימה את עצמה: כלומר, שעצם ההתייחסות לתרחיש השלילי של פרידה עלולה להאיץ אותה, בצורה ישירה או עקיפה.

  ביקורת אחרת היא שההסכם המתגבש עלול שלא לייצג את המצב הצפוי בעתיד, כאשר בני הזוג יחליטו שאין מנוס אלא להתגרש. יכול להיות שבמהלך תקופת הניסיונות לשלום בית ישתנו דברים בתא המשפחתי או בחייהם של כל אחד מבני הזוג, כך שההסכם שהתגבש במעמד הראשוני עלול להיות רלוונטי פחות.

  אל תעשו את זה לבד

  הסכם שלום בית נחשב למורכב לביצוע באופן יחסי, ולו מכיוון שהוא עוסק במכלול סוגיות בעלי אופי שונה לחלוטין. רצוי בתנאים האלה שבני הזוג ישקלו באופן חיובי פנייה לעורך דין הבקיא בתחום של דיני משפחה, על מנת שיוכל ללוות אותם ולסייע להם בתהליך החתימה של ההסכם.

  הניסיון של עורך הדין בהסכמים מהסוג הזה יכול להבטיח שההסכם המתגבש יהיה מקיף, יעמוד בתקנות הנדרשות על מנת שיהיה תקף וגם יהיה הוגן מנקודת המבט של כל אחד מהצדדים ותוך התבוננות רחבה יותר בתא המשפחתי.

   

  אולי יעניין אותך גם:

  האם את וורקהוליקית? ומה חדש בתחום הזה אצל החברות הגדולות במשק?

  כמה קפה ביום זה יותר מדי?

  מהם ההבדלים בין בריאות נשים לעומת בריאות גברים?

  מערכת האתר

  "מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
  עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


  טיפים ומאמרים נוספים:

  המדריך המלא לירידה במשקל!