האם את וורקהוליקית? ומה חדש בתחום הזה אצל החברות הגדולות במשק?

 • בשוק העבודה של היום, הגבולות בין שעות העבודה לבין השעות הפנויות מטשטשים: אנו עובדים שעות ארוכות ברוב ימות השבוע, זמינים לטלפונים גם מחוץ לשעות העבודה ותמיד צמודים לסמארטפון למקרה שיצוץ מייל חדש. מתי נחצה הגבול שבו אישה עובדת הופכת לוורקהוליקית? 

  מי מוגדרת כוורקהוליקית?

  www.freedigitalphotos.net | Ambro

  www.freedigitalphotos.net | Ambro

  חשוב לציין שלא רק עבודה עליה מקבלים תשלום, עשויה לגרום לנו להפוך לוורקהוליקיות.  גם עקרת בית יכולה להפוך לוורקהוליקית, במידה ותתמכר למטלות הבית השונות מבלי לדעת את גבול הטעם הטוב.

  אז מהו בעצם גבול הטעם הטוב הזה?

  כמובן שהוא מאוד אינדיווידואלי, אך ככלל ניתן להגדיר כמי שתעדיף לעסוק בעבודה שלה על פני זמן האיכות שלה עם עצמה, עם חברות או אפילו עם משפחה – בהחלט מגלה סימנים של וורקהוליות.

  • וורקהוליקים בדרך כלל מרגישים אשמה כשהעבודה מסתיימת ועל כך שנותר להם זמן פנוי.
  • הם נוטים לגלות קוצר רוח כלפי אנשים, אפילו קרובים, המבקשים מהם לחדול מעבודתם כדי לעשות משהו אחר במקום.
  • וורקהוליקים ירגישו מותשים בסיום יום העבודה, גם ביחס לאנשים שעובדים משרה מלאה, היות והם עובדים שעות רצופות ואינטנסיביות יותר.

  האם את נהנית מהעבודה?

  וורקהוליקים לא בהכרח נהנים מהעבודה עצמה. למעשה, הרבה מהם מרגישים תחושה של סטרס תמידי ולחץ לגבי העתיד, גם אם נכון לרגע זה כל המשימות “תוקתקו”. וורקהוליקים תמיד יימצאו משימה נוספת שצריכה להיעשות, רק כדי להעמיס על הלו”ז שלהם עוד והם לעולם לא יהיו מרוצים מההספק שלהם, גם אם יעבדו שעות ארוכות כל יום.

  למרבה האירוניה, וורקהוליקים גם לא תמיד נהנים מפירות העבודה או מתהליך העבודה עצמה, אך הם בהחלט נהנים מהעובדה שסיימו משימות נוספות.

  חשוב לציין שוורקהולים לא בהכרח עובדים באופן אפקטיבי יותר לעומת עובדים אחרים, לפעמים להיפך, והם נשחקים מהר יותר והם גם לא באמת ממוקדים כדי לסיים את העבודה אלא מושכים את העבודה כדי “להצדיק” את עצמם.

  תופעה חדשה

  מעניין לראות שיש היום תופעה בארגונים גדולים של מגמה הפוכה ובה ממש מכריחים את העובדים ליצור הפרדה בין שעות העבודה לשעות הפנאי, מעודדים את העובדים לא לעבוד בשעות הערב ובסופי השבוע.
  זה לא שהמעבידים נעשו נחמדים פתאום, אלא גם הם הבינו שעובדים נשחקים ונעשים פחות פרודוקטיביים, מה שמשפיע על ירידה בתפוקה של העובד ושל הארגון כולו.

  אפשר לקרוא על זה כאן בכתבה שפורסמה ב”כלכליסט”

  לסיכום, נסי לשאול את עצמך האם את עובדת רק כדי לעבוד?

  והאם את מקדישה זמן ואנרגיה גם לדברים אחרים?

  המשך יום מוצלח 🙂

  מערכת האתר

  "מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
  עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


  טיפים ומאמרים נוספים:

  המדריך המלא לירידה במשקל!