דיאטנים ממליצים: 4 הנחיות תזונה חדשות ועדכניות

התמונה מתוך pexels.com, מאת rawpixel.com

עולם התזונה לא מפסיק להשתנות ולהתחדש. מחקרים חדשים נערכים כל הזמן ומה שנחשב לבריא פעם, היום כבר אומרים שהוא מזיק, ולהיפך. קשה לעקוב, וגם הדיאטנים מספרים שמה שלמדו לפני 20 ו-30 שנה כבר לא תמיד רלוונטי היום.

בכתבה שהתפרסמה ב Ynet אספו פאנל של דיאטנים מובילים בתחומם, ואנו ליקטנו עבורכן את מיטב ההמלצות והחידושים מתוך הכתבה.

לא לפחד משומנים

במשך עשרות שנים ההמלצות היו לתזונה דלת שומן עד כמה שאפשר ולהגבלת חלבון. התזונה המומלצת התבססה בעיקר על פחמימות. בעשורים האחרונים התוצאות ניכרות לעין, לצערנו, ויש עליה משמעותית במחלות כמו סוכרת, השמנת יתר, מחלות לב ועוד. כיום מבינים שאחת הסיבות היא תזונה עשירה מדי בפחמימות, ושדווקא חשוב לאכול יותר שומנים, בהסתייגות חשובה: אלה צריכים להיות שומנים בריאים. שומנים שאינם מעובדים, מהצומח, שומנים חד רוויים: שמן זית, שמן קוקוס, שמן אבוקדו, טחינה, אגוזים והאיסור הגורף על שומן מהצומח אינו מדוייק.

ההורים הם חלק בלתי נפרד מתזונת הילדים

בעבר, כאשר ילד היה סובל מעודף משקל, מבררנות יתר באכילה או מהפרעות אכילה, היו מטפלים בו וגם מנחים את ההורים. היום מבינים שההורים הם חלק בלתי נפרד מהרגלי התזונה של הילד, וההתמקדות היא יותר בטיפול בהורים ובמשפחה כולה, מתוך הבנה שזה ישפיע לטובה על הילד. בנוסף, לא מטפלים רק בפן התזונתי, אלא הדגש הוא על הפן הפסיכולוגי, מתוך הבנה שהתזונה היא רק מראה לתהליכים עמוקים יותר בגוף ובנפש.

אין תזונה אחת שמתאימה לכולם

פעם היו המלצות תזונה גורפות, והיום כבר מבינים שלכל אדם יש גוף אחר ותזונה אחרת שמתאימה לו. יש אנשים שמתאים להם לאכול ארוחת בוקר גדולה ויש כאלה שלא יכולים לאכול אפילו שקד על הבוקר. יש אנשים שצריכים יותר ירקות חיים ויש שזקוקים לאוכל מבושל. התזונה צריכה לשרת את אורח החיים ולא להיפך ולהתאים לאדם, להרגלים שלו ולאהבות שלו.

על מה כולם מסכימים?

לסיכום, כולם מסכימים על כמה עקרונות פשוטים:

לאכול את המזון כמה שיותר קרוב לצורתו הטבעית, לא מעובד, להמעיט בסוכר, ובעיקר – להפעיל שיקול דעת. מחקרים מתפרסמים כל הזמן. חלקם ממומנים על ידי תעשיית המזון, חלקם מוצגים ככותרת אטרקטיבית בעיתון. כל אדם צריך להקשיב לגוף שלו ולהכיר את עצמו. זה נכון תמיד.

הכתבה המלאה ב Ynet כאן

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!