אינטימיות במגע

הנה החלק השלישי של המאמר בנושא אינטימיות.

 ניתן לקרוא את חלק א כאן.

ואת חלק ב כאן.

אחחח…התחושה החמימה והנעימה הזאת.. להיות עטופים בידיים רכות ואוהבות, כמו בכנפי מלאך. חיבוק קרוב שנמשך מספר נשימות ולא רק טפיחה פלמ”חניקית על השכם. כזה שאפשר ממש לחוש את הולם הלב.

אינטימיות היא קירבה. ומכיוון שיש סוגים שונים של קירבה, יש גם תחושות שונות בכל סוג של מגע אינטימי.

freedigitalphotos.net | By photostock

freedigitalphotos.net | By photostock

“גדלתי בקיבוץ בשנות החמישים. נשים אז חונכו להיות חברמניות, גבריות כאלה, וגילויים של רכות היו מחוץ לתחום. לא קיבלתי נשיקות ולא חיבוקים מההורים. היום אני מבינה שלא רק המערכת הרגשית שלי נדפקה מזה, גם המערכת הביולוגית. אני ממש צריכה ללמד את הגוף שלי מחדש איך מתקרבים, איך מחבקים, איך מראים אהבה בגוף. כשנולדו לי ילדיי, הם היו המורים שלי. ואז גם הבנתי שאני רוצה לשנות את הדפוסים של המגע עם בן זוגי”.

כך סיפרה לי מכרה. נושא האינטימיות יושב אצלה ממש בקדמת הכניסה לדלת הלב, מבקש ריפוי והתייחסות נטולת דעות קדומות.

יש מחקרים רבים על כוחו המרפא של מגע אוהב, על יכולתו לפתוח לב ונפש, לרפא פצעים ישנים, ליצור אמון, בטחון, תחושת שייכות. מגע אוהב מפעיל שינויים ביולוגיים בגוף, גורם להפרשה של הורמונים המפחיתים כאב, מגבירים אמון ומחזקים את המערכת החיסונית
.
לגעת משמעו להיכנס למרחב האישי של מישהו אחר ולאפשר למישהו הזה להיכנס למרחב האישי שלנו.

הפכנו את המרחב האישי שלנו סגור כל-כך שאנו חוששים להכניס לתוכו אחרים, מחשש להיפגע.

גוף יודע לקרוא גוף, לכן מגע מאפשר קבלת מידע בלתי אמצעי על הזולת. כולנו מכירים רבדים שונים של מגע: עם ילד, בן-זוג, חברה קרובה, חבר לעבודה, מורה, מכר וכו’.

עם כל אחד ואחת נאפשר רק את סוג המגע המתאים לנו. אולם, מכיוון שהקונוטציה הישירה של מגע היא מגע מיני, רובנו צמצמנו את מרחב המגע שאנו מאפשרים בין אלו אשר אנו רוצים את קרבתם אך אינו בן/בת זוגנו, מחשש שהמגע יתפרש כרמז מיני.

המרחב של המגע המיני הוא המשובש ביותר בחברה והוא המקור לכל השיבושים האחרים, כך אני מאמינה. . אנשים רבים משתפים אותי בחוויה שהמגע האינטימי עם בן או בת הזוג הוא ממוקד מטרה, מהיר מידי ולא מספק. אבל אין להם האומץ לשתף בתסכול. פוחדים לפתוח תיבת פנדורה.

העצה הראשונה שלי תמיד, לפני המגע, היא – הביטו בעיניים. אבל לא רק לשנייה. ממש הביטו אחד לתוך עיניי השנייה, נשמו יחד מספר נשימות, אפשרו לעצמכם ממש-ממש לראות את האחר ולהיראות בפניו. ורק אז – געו. התחילו ממש בעדינות. בקשב. וצאו למסע חדש אל הלא נודע.

כותבת המאמר, מלכה פלדשטיין  מטפלת ב”נתיב לריפוי”.

“נתיב לריפוי” הוא מרחב טיפולי בטוח ותומך, מקום המאפשר שינוי דפוסים, שינוי תפיסה, שיח על המקומות הכואבים שלעולם לא העזתם לפתוח, הדרכה מעשית וריפוי עמוק.
טיפולים ליחידים, לזוגות, קבוצות התפתחות לנשים ולזוגות בתחום המיניות.
לפרטים נוספים

 

מלכה פלדשטיין

מטפלת מינית והוליסטית
פיזיותרפיסטית


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!