“אין לי חשק” – סודות מחדר המיטות

www.freedigitalphotos.net | By photostock

www.freedigitalphotos.net | By photostock

מדי יום אני פוגשת עוד ועוד זוגות המתלוננים על ירידה בחשק המיני. לעיתים קרובות ה”אשמה” מונחת על כתפי האישה, לעיתים שני בני הזוג מתלוננים על חוסר חשק, ולעיתים פחות קרובות הגבר הוא זה שמעוניין פחות במין.

כשהם יושבים מולי הם נזכרים בערגה בימים עברו בהם “קיימו יחסים כמו שפנים” ואילו כיום הם מתארים תקופת יובש הנמשכת זמן רב.

למעשה אין כמעט זוג שלא חווה את זה: קוראים לזה שחיקה מינית. ישנם זוגות המאפשרים לה לצמוח למפלצת מדכאת מיניות שתחיה בחיקם לנצח, יש שמוצאים פתרונות הרסניים, כמו פרטנרים מהצד, ויש את מי שהולכים לטיפול זוגי או טיפול מיני. 

הבעיה מתחילה בכך שלרובינו יש שני צרכים סותרים. מחד, צורך בביטחון ויציבות בקשר אינטימי, ומאידך צורך בריגוש וחידוש כדי להבעיר תשוקה. כשאנו מתחתנים אנו עושים “עסקה” אכזרית, שבה אנו מחליפים את הריגוש ביציבות, בטחון ושגרה וזה מתכון בטוח לירידה בתשוקה.

מטופלים אומרים לי: “היציבות והביטחון גורמים לנו לחשוש לפתוח פתח להתנסויות חדשות עם עצמנו ובן הזוג.” כך גם בסקס – אנשים נכנסים לרוטינה והרוטינה לא מאפשרת חידוש, ריגוש, וחוסמת תקשורת. לכן, מה שחשוב זה:

  • הבנת המציאות – הביטחון והיציבות, החיוניים כל כך לשימור הנישואים, גורמים לוויתור על המקומות הלא מוכרים, המפתיעים והמרגשים מהם עשויה התשוקה. חשוב להבין שזו תופעה שקיימת ומדובר במצב נורמטיבי שקורה להרבה זוגות.
  • לקיחת אחריות – כולנו צודקים ומצפים שהצד השני יעשה. שהוא ישתנה. אבל מה שחשוב זה לקחת אחריות אישית. חשוב מאד לא להאשים ולא להפנות דרישות ותביעות כלפי בן הזוג, אלא להיפתח, לשתף את בן הזוג בתחושות הפיזיות והנפשיות, לשתף בפנטזיות כמוסות ולא לפחד להיחשף.
  • תשוקה וחשק אינן דלתות הכניסה היחידות לסקס. כמו שעם האוכל בא התאבון, כך גם בסקס – אם נתחיל במגע, בליטוף, בחיזור וניכנס למיטה עם ראש פתוח, שהכול יכול לקרות כאן, לעתים קרובות החושים יתעוררו והחשק יגיע עם המגע והגרוי הנכון. וגם אם לא, נהניתם ממגע אינטימי ונעים.
  • שילוב חוסר וודאות – להכניס קצת חוסר וודאות לתוך מערכת היחסים, מסתורין, יצירתיות – כשכל זוג מגדיר לו את הגבולות שלו. לתקשר ממקום של פתיחות ,להעז לצאת מהרוטינות המוכרות ולנסות דברים כמו סקס במקומות לא שגרתיים, שילוב אביזרי מין ועוד.

בשורה התחתונה, חשוב לזכור ששחיקה בתשוקה מינית אינה בעיה שיש לה פתרון אחד, אלא פרדוקס שצריך לנהל לאורך החיים: בין היציבות שמחזיקה את הקשר, אבל מכבה את התשוקה ובין היצירתיות והחידוש שמציתה אותה.
הפרדוקס יהיה שם כל החיים ושני בני הזוג צריכים להיות מודעים לו ולפעול לשיפור המצב. 

גאולה פלדמן - מטפלת זוגית ומינית

מטפלת זוגית ומינית מוסמכת.


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!