איך מדברים עם ילדים על כסף? טיפים לחינוך כלכלי נכון

freedigitalphotos.net | By stockimages

freedigitalphotos.net | By stockimages

לגדל ילדים זה דבר יקר. הערכות זהירות מדברות על עלות של חצי מיליון שקל שעולה לנו כל ילד מיום היוולדו ועד הגיעו לגיל 18.

אנחנו רוצים לפנק אותם, לגדל אותם בתחושת שפע, לתת להם את כל מה שלנו לא היה ולמנוע מהם תסכול כשהם משווים את עצמם לאחרים. הורים רבים נכנעים לרצון הזה וקונים לילדים הרבה יותר ממה שהם יכולים להרשות לעצמם.

כשהילדים גדלים, גם הרצונות גדלים. טלפון נייד, מחשב, נעליים ממותגות, נסיעות לחו”ל עם החברים – כל אלה עולים הרבה מאוד כסף, ולעתים אנחנו מטיחים בילדים את התסכולים שלנו, בדמות משפטים כמו: “כסף לא גדל על העצים” או “אני לא עשויה מכסף” או פשוט “אין לי כסף”.

זה באמת מעצבן שאין גבול לבקשות ולדרישות שלהם, אבל חשוב להבין שבהרבה מקרים אנחנו מצפים מהם להפגין בגרות כלכלית בלי שנתנו להם את הכלים לכך. לכן חשוב לקחת את האחריות וללמד את הילדים שלנו על כסף, ולהתחיל בכך כמה שיותר מוקדם.

אז איפה כן גדל הכסף?

אם נרצה בכך ואם לא, גם הילדים שלנו חשופים למסרים של צריכה כל הזמן. בכל סרטון שהם רואים, בכל תכנית טלויזיה, בכל נסיעה בכביש, אפילו בארוחת הבוקר בגן – הם חשופים למותגים, לפרסומות, ובעצם אין להם שום אפשרות להבחין בין עובדות על החיים לבין פרסומות שמוצגות כעובדה. לכן, חשוב להתחיל לדבר על כסף כבר בגיל הרך, באופן מותאם.

למשל, אם מסיעים את הילד לגן לפני העבודה, אפשר לשאול: “למה אמא הולכת לעבודה?”.
או אם הולכים לקניות אפשר לתת לילד לשלם ולהחזיר את העודף לארנק ולשאול אותו “מאיפה מגיע הכסף לארנק?”
“מי שם את הכסף בכספומט?”

כשמדובר בילדים מעט יותר גדולים, אפשר כבר לתת להם לנהל תקציב קטן בעצמם. לדוגמה, כשהולכים איתם לקניות, אפשר להקציב להם סכום של חמישה שקלים, ולתת להם לבחור מה הם רוצים לקנות. הם עשויים לגלות, למשל, שחטיף ממוצע שווה ערך לחמש סוכריות על מקל, או לשני מיכלי בועות סבון פשוטים.

לילדים גדולים, שכבר רוצים שיקנו להם דברים יקרים, למשל, או רוצים עוד חוגים, עוד בגדים, עוד מחשב… במקום להגיד “אין לנו כסף לזה”, אפשר בהחלט לדבר על סדרי עדיפויות, על כך שאמנם לא קנינו מכשיר טלפון חדש, אבל כן נסענו בקיץ לחופשה משפחתית. על כך שיש לנו כסף, אבל אנחנו בוחרים על מה אנחנו רוצים להוציא אותו.

כדאי מאוד לעודד אותם להרוויח כסף בעצמם. ילדים גן יכולים לאסוף בקבוקים לפיקדון (וגם למחזר על הדרך). ילדי בית ספר יסודי יכולים להקים דוכן לימונדה בפארק. ילדים גדולים יותר יכולים למכור חפצים שכבר לא בשימוש באי-ביי, לעשות בייביסיטר או דוגי-סיטר. יש המון אפשרויות, כדאי להתייעץ איתם ולהבין ביחד מה מתאים להם.

לסיכום, כדי להכין את הילדים שלנו להתמודדות עם החיים האמיתיים, חשוב לחשוף אותם לכסף ולמושגים של כסף מגיל כמה שיותר צעיר. זה גם יעזור לכם לשמור על התקציב המשפחתי, גם ימנע מריבות וחיכוכים סביב כסף וגם יתן להם כלים חזקים לעתיד שלהם.

לסיכום, הנה קישור לסדרת סרטונים שבה אלון גל מסביר בצורה פשוטה וברורה על ניהול התקציב המשפחתי >>

מערכת האתר

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!