איך לעצור את הזלילה בלילה?

 • נשים רבות בוודאי יזדהו עם הסיטואציה הבאה: אתן חוזרות מהעבודה מותשות, מתרסקות על הספה מול הטלוויזיה לאחר שנשנשתן ארוחת ערב קלה ובריאה. את דרככן לטלוויזיה לא עשיתן לבד, כי אם בחברת כמה חטיפים וכך, תוך כדי הישיבה מול המסך, אתן שולחות יד אל השקיות הקורצות מבלי לשים לב וממשיכות את הנשנוש עד שהגיע הזמן לפרוש לישון. בשלב הזה אתן כבר מלאות בתחושת אשמה.

  http://www.freedigitalphotos.net/ | Ambro

  http://www.freedigitalphotos.net/ | Ambro

  תופעת האכילה בלילה היא נפוצה אך גם מאוד לא בריאה: מעבר לכך שהיא עשויה לגרום להשמנה, שכן היא מגדילה את צריכת הקלוריות היומית בכ-500 קלוריות, היא גם עלולה לגרום לצרבת. זלילה בלילה אמנם לא מוגדרת כהפרעת אכילה, אך היא בהחלט מעיקה על מי שסובלת מהתופעה.

  הנה כמה שיטות למניעת זלילת לילה:

  • אכילה בלילה היא לעתים תוצר של ביולוגיה פשוטה ויתכן כי אנו סובלות מחוסר איזון הורמונלי אשר גורם לנו לשלוח יד למקרר בשעות לילה מאוחרות. ההורמונים העשויים להיות אחראיים לתופעה הם האינסולין, הלפטין, הפפטיד YY והורמון הגרלין, הלא הוא הורמון הרעב. כל ההורמונים קשורים להרגלי האכילה שלנו, לתחושת השובע והרעב שלנו ולכן כדאי קודם כל לשלול בעיה הורמונאלית, לפני שפונים לטפל בכל השאר.
  • הסוד למנוע זלילת לילה הוא בשגרה יומיומית המורכבת מאכילה מסודרת ובריאה. אכלו ארוחת בוקר מסודרת, אל תשתו את כל הקלוריות שלכן בדמותם של משקאות מתוקים ומוגזים, אכלו ארוחות עתירות בחלבון ושומנים טובים כמו זרעים, אבוקדו, אגוזים, שמן זית וכד’. השתדלו לאכול בשעות קבועות – הגוף שלכן הוא כמו שעון הורמונלי והוא בהחלט יודע מתי הגיע זמן ההאכלה שלו, הקפידו לספק לו את זה בשעות הרצויות.
  • אכילה רגשית היא בהחלט אחד הסימפטומים המעודדים זלילת לילה. אם מצב הרוח שלנו הוא בין כה וכה ירוד, בשעות הערב יש לו נטייה להידרדר אפילו יותר, מה שיעודד אותנו לנסות לפתור את הבעיות באמצעות אוכל. נסו למצוא דרכים לתרגל רוגע, כמו למשל יוגה, נשימה נכונה (תופתעו, רובנו לא יודעים לנשום נכון) ושינה מסודרת. אם הנכן סובלות ממצב רוח ירוד או מדיכאון באופן קבוע, מומלץ מאוד להתייעץ עם איש מקצוע מתאים.
  • חשוב מאוד לשים את השינה בעדיפות עליונה. כשאנחנו ערות, אנו משתוקקות לסוכרים ופחמימות מהסיבה הפשוטה שבמצב ערות, שני ההורמונים החביבים שהזכרנו – הפפטיד והגרלין – מזנקים ואנו מרגישות צורך לאכול כדי להוריד את רמת ההורמונים למצב נורמלי ולחוש שובע. המשוואה פשוטה – ככל שתשנו יותר, כך תרצו לאכול פחות. 

  לסיכום, הרגלי שינה נכונים, תפריט המורכב ממזונות בריאים, אי דילוג על ארוחת הבוקר וכמובן מצב רוח טוב ימנעו מכן את הנשנושים הליליים, תחושת הכבדות, הקלוריות המיותרות וכמובן רגשות האשם הנלווים לכך.

  מערכת האתר

  "מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
  עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


  טיפים ומאמרים נוספים:

  המדריך המלא לירידה במשקל!