איך להתנהג עם ילד שסובל מהפרעות קשב וריכוז – טיפים להורים

freedigitalphotos.net | By photostock

freedigitalphotos.net | By photostock

לגדל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז זה אתגר רציני. הרבה הורים לא יודעים איך להתמודד עם בעיות ההתנהגות של הילד ועומדים חסרי אונים מולו, מה שמגביר את הפרעות ההתנהגות וכמובן מעצים את התסכול של כל הצדדים.

הטיפ הראשון והחשוב ביותר הוא כנות. הילד חווה קשיים ותסכולים מגיל מאוד צעיר, וכדאי לדבר איתו על ההפרעה, בהתאם לגילו. אם הוא ידע למה קשה לו כל כך, זה יכול לתת לו יותר מוטיבציה וסבלנות ואולי הוא יהיה פחות מתוסכל כשהוא לא מצליח.

מצד שני, יש להפריד את הילד מהבעיה. לא צריך לדבר כל הזמן על הפרעת הקשב והריכוז או לתת אותה כסיבה לכל בעיה שנתקלים בה. אם הילד מרביץ או מקלל, למשל, אז הסיבה היא לא בהכרח הפרעת הקשב. גם ילדים שלא סובלים מכך מתנהגים בצורה לא נאותה לפעמים. אם הילד מתקשה בהכנת שיעורי הבית כדאי לעזור לו, אך לא לפטור אותו מהמשימה. זה רק יתן לו סיבה לא להתאמץ ולתלות כל קושי בהפרעה שלו, במקום לגייס כוחות ולהתמודד (ולהצליח!).

חזקו את הצדדים החיוביים ואת הכשרונות הטבעיים של הילד. כל חוויה של הצלחה היא מעצימה ונותנת כוחות להצליח. כדאי לבחור חוגים שיתאימו לו ויאפשרו לו לגלות צדדים חדשים בעצמו – חוגי אומנות, יצירה או נגינה, או חוגי ספורט – שמצויינים לילדים היפראקטיביים.

סדר היום של הילד צריך להיות מסודר, כדי שתהיה לו מסגרת. זה מרגיע וממקד. אך חשוב גם שהמסגרת לא תהיה נוקשה מדי ושלא כל דקה ביום תהיה מתוכננת. יש להשאיר מספיק זמן למנוחה. עבור הילד שלכם, כל מסגרת מחייבת התאמצות מיוחדת, וזה יכול להיות מתיש. חשוב להשאיר זמן של כיף ושל משחק משותף או פעילות מהנה משותפת שלכם ושלו.

עזרה חיצונית – גם לכם וגם לילד

אל תתביישו לבקש עזרה. עזרה מקצועית יכולה לשנות את חייכם מהקצה אל הקצה.

כדאי מאוד לקבל הדרכה הורית מסודרת ומקצועית ממטפל שאתם מתחברים אליו ואל הגישה שלו.

ישנם הרבה סוגים של טיפולים שמתאימים לילדים – טיפול באומנות או בדרמה עוזר מאוד לנתב את התסכולים ונותן כלים להתמודדות במצבים מלחיצים, טיפול בעזרת בעלי חיים, שחיה טיפולית ועוד. את כל השיטות אפשר לשלב עם הטיפול התרופתי, ולעתים אף להוריד במינונים של התרופות.

מערכת האתר

"מה חדש?" מגזין בריאות שמעניין נשים!
עדיין לא רשומה? לחצי כאן להרשמה


טיפים ומאמרים נוספים:

המדריך המלא לירידה במשקל!